niedziela, 27 października 2013

Metody czyszczenia liści cz 1

Podstawowym elementem pielęgnacji liści, o którym często zapominamy, jest czyszczenie liści roślin. Gromadzący się kurz zatyka aparaty szparkowe, skutkiem jest wolniejszy wzrost rośliny.


Kurz gromadzi się zazwyczaj w okresie jesienno zimowym, kiedy pomieszczenia nie są wietrzone tak jak w przypadku lata czy wiosny. Dochodzi wtedy do kumulacji zanieczyszczeń. W zależności od gatunków roślin, są różne gatunki 
 czyszczenia.

Czyszczenie pędzelkiem

Rośliny, które mają liście pokryte kutnerem, czyli małymi włoskami czyścimy suchą szmatką, bądź wycieranie liści pędzelkiem.

Wszystkie rośliny z gatunku kaktusowatych czyścimy również za pomocą pędzelka, bowiem jakiekolwiek dostanie się do zakamarków rośliny uniemożliwiają jej kolce.

Takiego czyszczenia dokonujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu, bowiem kurz w małych pomieszczania dość szybko się osadza.

Kąpiele wodne

Roślinę spryskuje pod prysznicem, pamiętając aby nadmiar wody nie dostał się do doniczki. Zazwyczaj trzymam ja z ukosa, wtedy mam pewność, że woda nie zaleje rośliny. Takie kąpiele zalecane są przede wszystkim różom.


Przecieranie ściereczką

Rośliny, które maja dużą blaszkę liściową przecieramy wilgotną ściereczką, najlepiej przeznaczyć sobie jedną szmatkę właśnie do tego celu :) Rośliny o dużym liściu przecieramy od góry do dołu, jest to łatwe bowiem liście są spore i nie ma tam trudno dostępnych miejsc.

Czyszczenie i pielęgnacja naszych kwiatów jest bardzo ważna. Zapewnia zdrowy rozwój jak również estetyczny wygląd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz